09 Nov
09Nov

Hut Route - це піші мандрівки від хати до хати. Дозволяє не носити великі рюкзаки, а насолоджуватися навколишньою природою. Ці хати можуть бути як туристичними притулками, так і приватним комерційним чи некомерційним житлом. В 20-30-х роках 20 століття по всіх Карпатах була мережа туристичних притулків. Вони розташовувалися через 5, 10, 15 км один від одного. Це дозволяло мандрувати без наметів. Ночувати тільки в притулках, там же мати їжу, крім того, завжди можна було підкупити сиру в пастухів. Після Другої світової війни під час радянської окупації притулки в Україні не відновилися. Проте ця чудова інфраструктура збереглася і розвинулася в Польщі та Словаччині.

Високі Татри - це частина Західних Карпат. Знаходяться на кордоні Польщі та Словаччини. В цьому масиві розташована вершина Герлаховський Штит, який є найвищою вершиною всіх Карпат. В національному парку Високі Татри діють закони, які забороняють ставити намети будь- де. З одного боку це нам незвично і певною мірою незручно, а з іншого - чудово для природи. Саме тому там діє система притулків, в яких можна ночувати та харчуватися. Мережа притулків є і в Альпах, та іноді в Скандинавії. Скандинавська система притулків і місць під бівуаки дещо інша, тому наведені нижче рекомендації стосуватимуться більшою мірою Високих Татр.

притулок хата Замковського


Ходіння в Татрах можна розділити на дві великі групи: 

- Альпіністські сходження 

  • Класичні сходження цікаві в усі пори року 
  • Віа-ферати краще ходити, коли ще не присипало їх снігом 

- Трекінг можливий цілорічно.

Велике Плесо. Стежка до перевалу Польський гребінь 


В цьому дописі зупинюся на описі спорядження для трекінгу. 

Спорядження

Одяг та взуття для літнього періоду: 

Додаткові дрібниці: 

  • Портативна батарея 
  • Зарядний пристрій 
  • Гермомішки 
  • Сідачка 

Навесні  та пізно восени варто кросівки замінити на черевики. Крім того, додати комплект термобілизни для руху, пуховик і пару тонких рукавиць. 

І звісно ж, не забувайте про принцип 10 базових речей, коли вирушаєте в гори, навіть коли є багато теплих хат.

Скальната долина

 

Зимовий комплект одягу та спорядження такий: 

Спорядження

Одяг та взуття для зимового періоду: 

Додаткові дрібниці: 

Особливістю Високих Татр є те, що стежки там вистелені місцевим камінням і завжди добре промарковані. Тому в безсніжну пору зручно ходити в кросівках, якщо не займатися альпінізмом.

стежка до Замковецької хати 


А взимку через любов місцевих до походів всі стежки витоптані, тому в снігоступах потреби немає, якщо не йти десь на перевали чи поза стежками. Кішки також не потрібні, бо здебільшого немає крутих підйомів чи спусків. І якщо стежка десь обледеніла, то краще використовувати льодоступи.

Стежка від Великого плеса на перевал Польський гребінь 


Проживання. Ви, напевно, вже зауважили, що спальник та килимок я не вписував в списки спорядження. Саме так, тому що притулки в цьому регіоні мають все для комфортної ночівлі. Рівень комфорту можна порівняти з добрим хостелом. Двоярусні ліжка, по 4-8 людей в кімнатах. Одна-дві душові кімнати на поверсі та кілька санвузлів.

Кімната одного з притулків 


Деякі притулки облаштовані додатковими житловими місцями на стриху під дахом. Для таких місць вже варто брати свій спальник. Звісно, можна літній, бо горище  обладнане та утеплене. Але все ж залазити по крутій старій дерев'яній драбині у вузький прохід на стрих нагадує дитинство. 

Щодо житла внизу, то в містечку Високі Татри та його околицях є безліч пропозицій. Від п’ятизіркових готелів до затишних гестхаусів із привітними господарями.   

Маршрути. Маршрути можна будувати як заманеться. Можна від одного і того притулку ходити радіальні виходи, а можна кожного дня ходити від притулку до притулку. Через Високі Татри проходить маршрут Татранська магістраль. 65 км маршрут в Словацькій частині Татр. Проходить вздовж головного хребта високих Татр, де згодом переходить на головний хребет Білянських Татр. Стежка тут вимощена камінням та добре прохідна. Має десятки відгалужень та варіантів проходження. Деякі ділянки взимку закриті через лавинну небезпеку. Серед тих місць, які я відвідав, рекомендую відвідати Скальнате плесо та піднятися канаткою на гору Ломницький Штит. Пішки на неї піднятися непросто.

Ломницький Штит. 


Якщо ж ви не хочете витрачати 30 євро на канатку, то від станції канатки можна піднятися на вершину Гунцовський Штит. Але це не проста прогулянка. Потрібно мати навики ходити великими кам’яними розсипами. А рухатися далі по хребту в бік Кежмарського Штита зовсім не рекомендую без альпіністської підготовки та наявного спорядження.

Гунцовський Штит (зліва). Вид з Скальнатої долини 


Якщо в Татри ви потрапили з польської сторони, то окрім Морського Ока та г. Риси рекомендую піднятися на гору Ґевонт. Взимку кішки, система із самостраховкою обов’язкові. Проте влітку труднощів гора не складе.

г. Ґевонт 


Харчування. Харчуватися в Татранських горах можна в кафе, які є в притулках. Снідати і вечеряти в тих, де ви ночуєте, а обідати в проміжних на шляху притулках. Проте можна зекономити трохи грошей і взяти пальник із найменшим газом, та металеве горня або ж систему приготування їжі та кілька пакетів їжі і снеків

Добирання. Найзручніший спосіб на власному авто. Зі Львова в Краків, потім на південь через Новий Тарґ. Громадським транспортом складніше. Є варіант їхати також через Краків автобусами. А можна потягом до Ужгорода, а звідти вже перетнути кордон зі Словаччиною та прямувати на Попрад.   

Дозвілля. Окрім трекінгу в горах можна орендувати велосипеди та кататися гарними гірськими дорогами. Наприклад, під Герлаховський штит веде асфальтована дорога. Затяжний підйом спонукатиме вас взяти електровелосипед в оренду. Взимку в Татрах є кілька лижних курортів. Всі знають про Закопане. Проте ще є Ломницький, Ясна в Низьких Татрах та кілька ще менших курортів. А мені як людині з аутдору, завжди цікаво зайти в аутдор магазини, коли є час.