11 Feb
11Feb

Всім привіт! На зв’язку Тарас і сьогодні будемо говорити про вкладиші(їх ще називають лайнерами). Що ж таке ці лайнери - це вкладиші, які вставляються в спальник. Вони виробляються з різних матеріалів та мають різне призначення.

Отож, які функції вони виконують? 

  1. ГігієнаВикористовуючи вкладиш, ви не контактуєте зі спальником - це тягне за собою кілька переваг. Перша і основна - спальник не вбирає ваш піт і його не потрібно прати. Цю функцію забирає на себе лайнер. Його можна легко попрати - це позбавляє вас мороки та переживань, що ж буде з утеплювачем спальника під час прання. Таким чином, лайнер подовжує термін експлуатації вашого спального мішка. Ще одна класна перевага - якщо ви користуєтесь орендованим чи позиченим спальником - ви можете не хвилюватись за чистоту спальника і хто в ньому спав до вас. 
  2. ТерморегуляціяЩе одна крута фішка доступна власникам лайнерів - це можливість регулювати температурний режим спальника. За допомогою лайнерів ви зможете зробити з вашого літнього спальника - трьохсезонний, а з трьохсезонного - зимовий. Окремі вкладиші, як наприклад Sea To Summit Thermolite Reactor Fleece Liner можуть підняти температуру спальника аж на 18 градусів. 
  3. Якість снуЗвучить неоднозначно, проте вкладиш справді може покращити ваш сон. До прикладу, частина туристів та мандрівників не любить відчуття дотику з синтетичними тканинами спальника. Вибравши правильний лайнер, ви будете почувати себе наче на домашньому ліжку. 
  4. Додатковий або автономний спальникТакож доволі популярним є застосування лайнеру, як окремого спальника. Типовою ситуацією може бути мандрівка потягом або ночівля в хостелі. Лайнер замінить вам постільну білизну і вбереже від контактів з одіялами чи ковдрами.Ще одним варіантом автономного використання лайнеру може бути мандрівка в теплих країнах, куди немає потреби вести спальник. Компактний лайнер, який класно відводить вологу - буде чудовим рішенням.

Варто зазначити, що лайнери як і спальники бувають різної форми - існують кокони та ковдри, щоб мандрівники мали змогу підібрати вкладиш під тип свого спальника.

Отож, давайте перейдемо до матеріалів. Перший матеріал про який хочу розказати - це коттон. Лайнери з цього матеріалу є найпростішими та найдешевшими, оскільки бавовна не є дорогим матеріалом та проста в виготовленні в порівнянні з іншими матеріалами. Такі вкладиші є доволі зносостійкими, а ще дають відчуття постільної білизни, тому їх часто обирають ті, хто не люблять торкатися тілом до синтетичних тканин спальника. Бавовняні вкладиші ідеально підходять для використання в цілях гігієни - наприклад, як у випадку з чужим спальником.

Наступний матеріал про який варто згадати - це шовк. Шовкові вкладиші є на порядок дорожчими за котонові, однак вони значно легші та більш компактні за котонові.  До прикладу, лайнер Sea To Summit Silk Liners Standart важить всього 130 грам, в той час як модель Sea to Summit Premium Cotton Liner Standard важить 350 грам. На ньому представлені 2 лайнери від бренду Ferrino (ліворуч шовковий, праворуч бавовняний).

                                  Зліва Ferrino Liner Silk SQ                                                                                      справа Ferrino Liner Travel SQ

Єдиним мінусом шовкових лайнерів можна вважати їхню вартість. Вони коштують майже вдвічі більше за бавовняні, тому існує компроміс - вкладиші зроблені з поєднання бавовни та шовку. Такі лайнери є дешевшими за шовкові, однак вони все одно легші та більш компактні за звичайні котонові. Також в цього типу лайнерів більш приємний матеріал, оскільки шовк сам по собі є дещо слизьким і не всім мандрівникам подобається його структура. 

Вкладиш в спальник Sea To Summit Silk-Cotton Rectangular Standart є класним прикладом такого типу лайнерів. Він важить всього 142 грами і є надзвичайно компактним. Тобто по об’єму та вазі він зовсім трішки програє лайнеру з шовку, проте значно виграє в ціні.

Такі лайнери, так як і шовкові та коттонові не можуть збільшити температурний режим спальника. Вони використовуються в основному в цілях гігієни та покращення якості сну. 

Тепер можемо перейти до синтетичних матеріалів. Матеріал, який найчастіше використовується в синтетичних лайнерах - це поліестер. Він дозволяє зробити лайнер доволі компактним та легким. Часто до поліестеру додають еластан, щоб зробити вкладиш більш тягучим і комфортним для спання. Спати в таких лайнерах приємніше, оскільки вони не сковують ваші рухи, як наприклад бавовна чи шовк. 

Окремі лінійки робляться з використанням технологій Thermolite та Coolmax. Технологія Thermolite власне й виконує функцію утеплення спальника. Цей варіант допоможе зробити вам з літнього спальника трьохсезонний, або ж зимовий, якщо у вас є трьохсезонний.

На противагу, синтетичний лайнер з технологією Coolmax допоможе вам, якщо ви маєте занадто теплий спальник. 

Лайнери з Coolmax швидко відводять вологу від тіла і висихають. Дана категорія вкладишів має великий вміст еластану в своєму складі, тому чудово тягнеться і не сковує рухів. Лайнери з Coolmax ідеально підійдуть для жаркого клімату і теплих ночей. Їх можна використовувати навіть, як окремий спальник. 

Також варто виділити лінійку вкладишів з флісу. Вони зроблені не зі звичайного флісу, який використовується для пошиття одягу, а з тонкого мікрофлісу, який використовується наприклад в підкладках рукавиць. Проте також існують лайнери з товстішого флісу, але вони доволі об’ємні та важать відповідно. Дані лайнери найкраще справляються з функцією підвищення температурних показників. Флісові вкладиші можна використовувати, як автомні спальники в літню пору, або в умовах теплого клімату.

На фото нижче порівняння флісового вкладиша Sea To Summit Fleece Liner та спальника  Ferrino Lightec SM 850.

Додаткові опції. 

При виборі вкладиша також можна звертати увагу на додаткові фішки. Наприклад майже всі лайнери від Mountain Equipment мають петлі в нижній частині, щоб кріпити лайнер до спальника зсередини. Це створює додаткові фіксацію і комплект вже відчувається не як 2 окремі одиниці, а як одна спальна система.

Також крутою фішкою є наявність кишені під надувну подушку. Часто при використанні подушки вона “втікає” з-під голови в процесі сну. Ця кишеня надійно зафіксує подушку в потрібному місці. До речі, надувні туристичні подушки можна переглянути ось тут

Частина лайнерів мають антибактеріальну обробку, що буде попереджувати виникнення неприємних запахів в процесі використання. 

Друзі, надіюсь мені вдалось пояснити Вам якими бувають і для чого потрібні вкладиші. Стереотип, що мандрівка в гори чи на природу - це дискомфорт, починає зникати, з розвитком туристичного спорядження. Тому бажаю Вам теплих ночей, а ми в Робінзоні допоможемо з цим.