02 Mar
02Mar

Всім привіт! На зв’язку Тарас і сьогодні ми будемо говорити про річ, без якої не може відбутись жодна мандрівка. Коли ми пакуємо наплічник, то завжди пам'ятаємо про спальник, килимок, посуд, пальник і інші речі, які потрібні нам безпосередньо для комфортної подорожі. Однак, більшість початківців і навіть дехто з вже досвідчених туристів не приділяють уваги аптечці. Підвернута нога, головний біль чи нудота можуть зіпсувати загальне враження від мандрівки і навіть перетворити її на шоу “Виживання в диких умовах”, тому завжди варто мати при собі аптечку, а також вміти правильно нею користуватись.

Давайте розпочнемо з особистої аптечки, яка повинна бути в кожного своя в залежності від потреб та особливостей вашого організму.

Отож, список базових речей, які повинні бути в кожного наступний: 

  • Пластирі (різної форми та величини), а також моток пластирю на тканинній основі, оскільки він більш чіпкий і не так сильно боїться вологи. Вони виручать вас при натертостях, порізах та царапинах, як часто виникають в мандрах. 
  • Еластичний бинт. Його також варто мати 2-3 мотки різної ширини та довжини, щоб було зручніше оперувати з різними ділянками(наприклад, щоб замотати кисть руки потрібно коротший бинт, ніж для коліна чи голеностоп). 
  • Стерильний марлевий бинт для перев’язок та обробки ран та садин. 
  • Ізофолія (тепловідбиваюча ковдра). 
  • Рідкий антисептик (варто брати в маленькій, не скляній посудині, щоб при транспортуванні чи в процесі мандрівки баночка не розбилась). Також крутим бонусом можуть бути спиртові серветки
  • Знеболювальні. Варто мати окремо таблетки від голови та мазі місцевого застосування (наприклад з вмістом лідокаїну), щоб у випадку травми обробити ділянку ноги, руки, тощо. 
  • Антигістамінні засоби. Ви  можете й не знати про наявність алергії на пух, чи цвітіння трав, проте протиалергічні таблетки допоможуть вам у цій ситуації. 
  • Сорбенти, та активоване вугілля також завжди варто мати під рукою, щоб у випадку отруєння швидше оклигати. 
  • Антипроносні препарати. 
  • Протизастудні.  Пакетик Хелпексу чи ГрипГо допоможуть в ситуації, коли ви перемерзли і починає проявлятись застуда. 
  • Таблетки від горла. 
  • Клапан з плівкою для проведення вентиляції легень. Якщо ви не знаєте що це, або не вмієте ним користуватись, то вам обов’язково варто пройти курси з домедичної допомоги в польових умовах.              

Варто розуміти, що перелік цих медикаментів є суб’єктивним та виходить з мого досвіду. Якщо у вас є інші особливості організму, як наприклад астма, то потрібно взяти з тобою ще таблетки для звільнення дихальних шляхів (наприклад Еуфілін). Ця аптечка є особистою і розрахована виключно на вас, тому якщо ви збираєтесь в мандрівку на 2-3 дні, то не варто брати по цілому блістеру кожного препарату - достатньо вирізати 2-3 таблетки. Це зекономить вам вагу та простір в аптечці.

Тепер пропоную перейти до групової аптечки. До неї варто включити ті речі, які можна не нести кожному, а мати в спільному доступі.   

  • Джгут, для зупинки кровотечі. Раджу звернути увагу на джгути-турнікети, якими простіше користуватись ніж гумовими. Він прослужить вам довший час, бо гума з часом втрачає свої властивості і може рватись. Важливо вміти правильно надавати допомогу джгутом, тому якщо у вас немає цих знань, то варто пройти спеціальний курс домедичної допомоги. 
  • Тейпи. Це свого одноразовий еластичний бинт, який фіксує розтягнуті м’язи та сухожилля. 
  • Зігріваючі мазі. 
  • Атравматичні ножиці, щоб безпечно розрізати одяг на потерпілому 
  • Сонцезахисний крем - влітку без нього нікуди. А часом і взимку) 
  • Крем з вмістом алое, щоб використовувати при опіках. Не раджу брати пантенол, оскільки він створює на місці опіку плівку, яка не дає рані дихати і процес загоєння значно сповільнюється. 
  • Дитячий крем, щоб мазати на ніч втомлені м’язи для кращої регенерації.             

Групову аптечку можна розділити по учасниках мандрівки, але тоді слід запам’ятати хто і що несе, щоб в разі екстреної ситуації швидко дістати потрібний елемент аптечки. Також, всі особисті аптечки можна замінити однією груповою, однак тоді слід правильно розрахувати кількість необхідних медикаментів.

Щоб швидко і вчасно надати правильну допомогу потерпілому аптечка повинна бути зручною для використання. Варіант, коли всі ліки в перемішку лежать в одному пакеті  не є добрим, оскільки на пошуки потрібної табетки може піти багато часу. Саме тому рекомендую вам звернути увагу на спеціалізовані аптечки з допоміжними відділами та кишенями.

Такий варіант аптечки дозволить вам розкласти всі ліки по окремих кишеньках, в залежності від призначення. Часто аптечки мають додаткове відділення на блискавці - туди можна покласти наприклад креми чи антисептики, щоб в разі пошкодження упаковки - вони не контактували з іншим наповненням. 

Питання водонепроникності аптечки теж є важливим, оскільки в разі сильного дощу - її вміст може промокнути та зіпсуватись. Тому більшість аптечок роблять з водонепроникними замками та обробляють спеціальним спреєм сам матеріал. Також є вид аптечок - гермомішків, які будуть зручними для сплавів, оскільки вони не бояться навіть повного занурення у воду. Однак вони мають мінус - відсутність кишень для організації простору та вмісту. Чим вони тоді відрізняются від звичайних гермомішків? По-перше, сам матеріал з якого вони зроблені є іншим, більш живучим, по-друге, це їхній колір - відкриваючи наплечник - ви відразу помітите червоний гермомішок і знатимете, що це аптечка.

З крутих додаткових фішок можна виділити наявність строп, які дозволяють закріпити аптечку на поясі або стегнових лямках наплечника - так вона завжди буде у вас під рукою.

Варто згадати і про аптечки від бренду Lifesystems. Їхня особливість в тому, що вони вже наповнені різними перев`язочними та розхідними матеріалами - бинтами, пластирями, антисептичними серветками, рукавицями тощо. Це полегшує вашу задачу збирання аптечки і вам потрібно докласти туди лише ліки. Вони бувають як великими, так і малими, тобто підходять і для особистих і для групових аптечок.

Приклад наповнення аптечок Lifesystems

Друзі, пам’ятайте - що краще завжди мати аптечку з собою і нею не користуватись, ніж не взяти одного разу і пожаліти. Здоров’я в мандрівці - це пріоритет номер 1, тому не варто ним нехтувати. Бережіть себе і ходіть в гори.