22 Oct
22Oct

Всім салют! Сьогодні розповім вам про пригоду, з якої повернувся близько місяця тому, яка дещо змінила мій підхід до туризму в цілому, частково змінила підхід до туристичного спорядження, а десь підтвердила коректність обраного мною того чи іншого спорядження. Це була мандрівка, що тривала 50 днів, з маршрутом понад 770 км, проходила по найрізноманітніших хребтах Карпат і метою був підйом на 100 найвищих вершин України. Тож запасайтесь снеками і гайда читати!

Ідучи в довгу мандрівку слід зважати на декілька важливих пунктів: 

Маршрут слід планувати заздалегідь, при чому, до маленьких деталей. Завжди потрібно планувати ходові дні та місця ночівлі з варіантами програми мінімум та максимум, шукати резервні варіанти на випадок пересохших джерел чи інших нюансів. В ідеалі, на один день слід планувати мінімум один резервний варіант. Коли йдете у місця, де ще не були, то обов’язково зважте, що в Карпатах з джерелами буває усіляке і завжди слід подбати про запаси води. Наступним моментом є планування днівок (днів відпочинку), які бажано проводити в населеному пунктів, або ж близько до нього та запасних днів, в які ми чи то надолужуємо непройдене, чи то відпочиваємо і хвалимо себе, що пройшли все вчасно. 

Тривалість. Це поняття дуже суб’єктивне. З мого досвіду скажу, що перші 3 дні суцільний кайф та насолода, потім починається процес адаптації до нового способу життя і триває він приблизно до 12 дня. Далі ми вже звикаємо до нового ритму і живемо собі мандруючи в кайф. Проблеми повсякденного життя в місті зникають і нашими основними турботами стають здоров’я, ситість, наявність води та сухих речей. Але ж не все так солодко і рано чи пізно настає момент, коли це все починає діставати і ми хочемо домашнього комфорту. Якщо все гарно комбінувати з днівками і відвідуваннями цивілізації час від часу, то за домашнім комфортом сумувати будете не так сильно. Для мене моментом, коли я зрозумів, що вже забагато став 40-ий день. Краєвиди вже не справляли враження, я вже просто звик до цієї краси навколо і вона стала тією буденністю, від якої ми намагаємось втекти. Я вже навіть почав уявляти, з яким захопленням буду дивитись на багатоповерхівки, супермаркети та ТРЦ. Дивно, чи не так? 

Логістика. Один з пунктів, до яких треба підійти максимально ретельно, оскільки треба продумати так звані ресаплаї (довіз спорядження, поповнення запасів їжі, газу, відправку речей та порожніх балонів). В умовах України - це найлегше зробити спочатку промоніторивши наявність відділень Нової Пошти в населених пунктах, які є на маршруті і попередньо спакувавши пакунки, які вам зможе переслати людина, яка матиме доступ до них з вашого дому. В моєму випадку було ще простіше, оскільки до нас постійно доєднювались групи на секційні мандрівки по 2-7 днів, тож коли вони їхали до нас, з ними їхали необхідні речі. Якщо ж ви таки користуватиметесь поштою, то хорошим варіантом буде комбінувати днівки (відпочинкові дні) з моментами, коли ви будете отримувати свої ресаплаї. 

Меню. Мабуть найскладніша річ у підготовці, адже тут потрібно ретельно підійти до питання збалансованого харчування. Продукти мають бути максимально легкими, мають давати нам необхідний заряд енергії, не будуть надто “приїдатись” і не будуть сильно шкодити організму, адже посадити шлунок чи якісь інші органи бажанян немає ні в кого. Тож рекомендації по харчування я б радив так: сніданки - повноцінна приготована страва, бажано не солодка і така, яка буде “тримати” до обіду. В нашому випадку це були каші (гречка, булгур, кус-кус, рис) з додаванням м’яса (копчених сосисок, копченої курки) та салатом, іноді варили сочевичний суп. Хорошим варіантом салату є крижавки, корейська морква чи квашена капуста, які продають в м’якій упаковці на зіп-локу в супермаркетах.Обіду як такого у нас не було, це радше були перекуси, які складалися з двох батончиків (снікерси, лаєни, кіт-кати). Батончики не вимагають спеціальних зупинок, їх можна швиденько зхрумати на ходу у будь-який момент дня, особливий заряд енергії вони дають перед складним підйомом. Друга частина перекусу в нас варіювалась - це був або лаваш з сирною намазкою/паштетом, ковбасою та сиром (бажано брати такі, які можуть довго жити без умов холодильника), або сир косичка+кабаноси і круасани, або ж прийом сушеної їжі (субліматів) з якоюсь закусочкою.На вечерю ми завжди їли сушену їжу (сублімати), часом додавали до них якесь м’ясо чи салат і, обов’язково, печиво або шоколад. Для кращого балансу, чергували перші та другі сушені страви.Загалом наше меню виглядало як конструктор і ми мали 5 варіантів сніданку, 4 варіанти перекусу та 8 варіантів вечерь, які ми чергували у різній послідовності. 

Компанія. Люди, з якими ви йдете - це запорука успіху та психічного здоров’я впродовж мандрівки, тож підходьте ретельно до цього питання. 

Тепер перейдемо до не менш важливого пункту - спорядження. Спорядження має бути збалансоване у розумінні вага/комфорт/необхідність. Намагався не брати нічого зайвого, адже у довгих мандрівках кожен грам дає про себе знати, але, все ж, намагався брати речі, які забезпечують максимальний комфорт.

Спочатку, ознайомлю вас з спорядженням, яким користувався з самого початку мандрівки, а далі детальніше розповім про досвід, з яким зіткнувся в процесі мандрівки:

  • Рюкзак Osprey Kestrel 38 (зразка 2014 року)
  • Намет Salewa Micra 2 
  • Спальник Kelty Cosmic 40 (2019 року)
  • Подушка Sea to Summit Aeros Pillow Premium Regular
  • Надувний килимок Sea to Summit Ultralight Insulated Long
  • Трекінгові палиці Naturehike Z-Poles
  • Інтегрована система JetBoil Minimo
  • Посуд Sea to Summit X-Mug та X-Bowl
  • Титанова ложка Tito Titanium Long Spoon
  • Ніж Victorinox Spartan
  • Фляга Platypus Soft Bottle 1L
  • Ліхтарик Black Diamond Cosmo + запасні батарейки
  • Тришарова мембранна куртка Mammut на Gore-Tex Pro
  • Фліс Arcteryx на Polartec 100 з капюшоном
  • Штани-трансформери Fjallraven
  • Шорти з лайнером
  • Синтетичні футболки - 2шт.
  • Сорочка лляна
  • Шапка
  • Баф
  • Тонкі рукавички Black Diamond Mont Blanc
  • Термобілизна шерстяна для сну 
  • Кросівки Asolo Flyer MM
  • Сандалі Source
  • Шкарпетки шерстяні - 3 пари на хід, 1 для сну
  • Косметичка Sea to Summit + особиста аптечка
  • Рушник Sea to Summit Pocket Towel M
  • Ремкомплект з латками від Sea to Summit та Gear Aid
  • Павербанк Xiaomi на 20000 ma/h
  • Каністра з аліекспрес на 5Л 

Обрав саме це спорядження для старту, оскільки мандрівка почалась 31.07, а це означало, що попереду теплий серпень, який у Карпатах славиться своєю гарною погодою, малою кількістю опадів та доволі теплими ночами. 

Зараз розпишу декілька моментів по спорядженню, які я замінив/планую замінити, якими найбільш задоволений та незадоволений. 

Почнемо з наплічника. Оскільки мій Оспрей вже доволі старенький дідок, який багацько побачив в своєму житті, а ця мандрівка його майже добила, то я вирішив лишити його для перельотів з ручною поклажею, а натомість довгий час роздумував над Sierra Designs Flex Capacitor 40-60 та Gregory Optic 48. Врешті-решт, ми вибір впав на Gregory. Правда, я собі не уявляю, навіщо мені аж 48 літрів. Для мене основним в рюкзаку є наявність достатньої кількості еластичної сітки (якої Osprey чомусь позбувається), особливо фронтальної, невелика вага та можливість регулювання висоти клапану (від цього кайфуватиму у Gregory).

Щодо намету, то зробив для себе висновок, що моя Salewa Micra 2 має право на існування, як мінімум через нереальну вітростійкість і свою “теплоту”, оскільки менший об’єм потрібно прогрівати. За час мандрівки було замінено 2 елементи дуги і 2 я замінив по приїзду. Як показала практика, навіть алюмінієвий каркас зношується. Як би я не любив свій намет, але, все ж, зараз дивлюсь в бік полегшеного хабового намету, який програватиме у вітростійкості, але матиме значну перевагу по вазі та по внутрішньому об’єму спальні. Щоправда, в царині наметів назвати чіткого фаворита зараз я не можу, всюди щось не допрацьоване.

От чим я дійсно задоволений на всі 100% - це моя спальна система. Спальник Kelty Cosmic 40 справляється на ура! Невелика вага, компактність та невисока ціна роблять його надзвичайно привабливим вибором спальника для мандрівок з травня по вересень включно. Детальніше про спальники цієї серії можете дяізнатись у нашому огляді за посиланням. Проте немає нічого ідеального і тому зараз починаю задумуватись над спальною системою, що буде включати спальник-квілт. Чому квілт? В ньому ж немає тканини та утеплювача на спині! Це ж буде холодно! - подумаєте ви, але мої бажання цілком обгрунтовані і основним аргументом є цей красень - надувний килимок Sea to Summit Ultralight Insulated Large - який має шикарний показник теплоізоляції r-value 3.1. Цей показник мене влаштовував як при +20, так і при -16. Клапани в килимках Sea to Summit - нереально круті. Детальніше про них можете прочитати в нашій статті за лінком тут. Ще цікавою фішкою для мене був вибір розміру килимка, оскільки Regular мені короткий, а Large важчий на 100 з лишнім грамів. Проте, я ні секунди не шкодую, що вибір впав на Large, оскільки він достатньо широкий для нічних викрутасів. Ну і останній елемент спальної системи - незамінно приємна та м’яка Aeros Pillow Ultralight Premium. Не знаю, як я раніше спав в наметі без подушки.

На жаль, склалось так, що на третій день мандрівки я невдало впав і мої китайські палиці зламались. Натомість, колега пожертвував мені свої Black Diamond Trail Ergo Cork, які безвідмовно прослужили всі 47 днів. По них навіть не скажеш, що вони хоч трішки зносились. Коркова ручка - дуже цікава річ, в жарку погоду просто неймовірна, а от у дощ мені руку дещо натирала. Тож після повернення я замінив їх на Black Diamond Distance Z 125 - надлегкі палиці фіксованої довжини з подовженою ручкою з EVA піни, яка відмінно справляється з вологою та ще й має додаткові перфорації для кращого ефекту.

Інтегрована система JetBoil Minimo - на мою думку, найкраща інтегрована система сьогодення. Економить купу грамів газу, особливо у довгих мандрівках та ще й готувати на ній можна з комфортом, що ж ще потрібно?

Ліхтарик Black Diamond Cosmo - суперовий варіант для тих, хто ходить в мандрівки на 2-3 дні. Не розумію чому, але акумуляторні батарейки типу ААА туди не поміщаються, тож носити запасні батарейки впродовж 40 днів мені не сподобалось. А лише 40 днів, бо склалось так, що мій день народження припав на час мандрівки і друзі подарували мені Nitecore NU25 - надлегкий та доволі потужний ліхтарик, що заряджається від USB, тож декілька грамі що з ліхтарика, що з батарейок я на останні 10 днів скинув.

Тепер перейдемо до одягу, тут я маю, що сказати… Постараюсь бути лаконічним.

Мембранна куртка. Вкотре переконався, що тришарові мембрани хоч і важкі, зате надзвичайно надійні та комфортні. Єдине, в мене в останній день вилетіли два зубчики з основного замка куртки, тож тепер я вагаюсь між ремонтом своєї куртки (в якої буде промокати замок) та новою тришаровою мембраною, які нині коштують немало. Але вибір тут однозначний - три шари!

Фліс повинен бути з капюшоном анатомічної форми! Так вас не продує, вам буде комфортно та затишно. Яскравим прикладом класного флісу є Milo Heyoo. Коли стало холодніше, до мого списку спорядження додався пуховий светр з капюшоном, який хоч і тепліший за фліс, але аж ніяк не замінює його. Фліс - краща альтернатива для руху влітку та демісезон, а от пуховий светр - більш бівачна штучка.

Не нехтуйте трекінговими штанами навіть влітку. Завжди беріть з собою тонкі трекінгові штани. Основний принцип трекінгових штанів на демісезон - не продуваються, швидко намокли, швидко висохли. А якщо ці штани ще й трансформуються в шорти, то взагалі фантастика.

До слова про шорти, то відкрив для себе бігові шорти з лайнером (підкладкою чи вбудованою спідньою білизною). Такі шорти є супер легкі та комфортні. А швидкість, з якою вони сохнуть можна визначити дорахувавши до 50.

В якості ходових футболок використовував звичайні синтетичні футболки на короткий рукав, у випадку палючого сонця використовував тонку сорочку з льону.

Незмінними компаньйонами моїх мандрів, особливо в період сну є рукавиці та шапка. Тонкі рукавиці Black Diamond Mont Blanc - це чудовий компроміс захисту від вітру та вологи, що мають тонкий утеплювач. І, звісно ж, шапка - річ, про яку не можна забувати навіть влітку, оскільки велика частина тепла тікає через голову. При виборі шапки слід дивитись або ж на шапки з шерстю у складі, або на акрил + фліс в районі вух.

Раз згадали за утеплення для сну, то тут слід згадати про шерстяну термобілизну та теплі шкарпетки на сон для більшого комфорту. Коли ночі ставали холоднішими, то попросив передати мені чуні (пухові шкарпетки), які можна одягнути поверх спальних шкарпеток і ваші ноги чудово зігріються та відпочинуть впродовж ночі.

А тепер елемент, який найбільше постраждав за всю мандрівку, бо на них були покладені найбільші зусилля і це - кросівки. І ця робота від світанку до заходу впала на Asolo Flyer - легкі кросівки з сіткою, протектором Vibram та без мембрани - якраз те, що я люблю. Скажімо так, вони вижили, але вже з половини мандрівки я ходив з дірками у взутті. За останні 10 днів протектор сильно стерся і я вже почав відчувати дрібні гострі камінці в районі пальців. Проте, в мандрівку вони брались не новими, а вже зі стажем. На захист цих кросівок скажу, що підошва тут дуже міцна, вони якісно проклеєні і доволі довго мокнуть. Висновок для себе - не купувати кросівки, в яких є ламіновані елементи в поєднанні з сіткою, оскільки сітка при навантаженні починає дертись.

Я вважаю себе помішаним на шерсті в туристичному споряджені, тому шкарпетки для ходу були теж шерстяні. Мені дуже подобається модель Lasting WKS - дешеві, тоненькі і шерстяні. Таких взяв три пари, дві протерлись, дві ще доїхали. 

Ремнабір не знадобився, але його завжди слід мати з собою. Детальніше про те, як зібрати ремнабір можете прочитати в нашій статті тут.

Враховуючи кількість спусків у села і можливості підзарядки, пауербанк можна було брати на 10000 ma/h 

От що мене вразило точно, то це каністра з аліекспрес. Дешева, на диво міцна, пережила 50 днів інтенсивного використання. 

Тож підіб’ємо коротенькі висновки:

  • Для довгої мандрівки потрібна сильна компанія (бажано люди, які неодноразово ходили разом в гори)
  • Маршрут не повинен бути надто довгим (для мене максимум це 35-40 днів)
  • Днівки - це важливо

По спорядженню:

Не вижили:

  • Трекінгові палиці
  • Кросівки
  • 2 пари шкарпеток
  • 4 дуги намету

Потребують заміни:

  • Мембранка
  • Фліс

Вже замінив:

  • Наплічник
  • Трекінгові палиці
  • Ліхтарик

 Сподіваюсь, стаття була для вас цікавою та інформативною. Завжди радий буду відповісти на запитання, що у вас виникатимуть. Заходьте до нас у Робінзон і ми допоможемо підібрати найкраще спорядження саме для вас!

Автор: Данило Ткаченко

Inst: @insane_in_membrane